Roller Coaster Challenge

Thinkfun'ın en beğenilen STEM oyunlarından olan Roller Coaster Challenge, aynı zamanda 'Toy of the Year Award'un yılın oyuncağı ödülü finalisti oldu! Gittikçe zorlaşan 60 ayrı roller coaster inşa aktivitesi içeren bu mantık oyunu ile harika vakit geçireceksiniz.

Araştırma Becerileri

Düşünme Becerileri

Sosyal Beceriler

İletişim Becerileri

Özyönetim Becerileri

Thinkfun Roller Coaster Zeka Oyunu

Japonların çalışkanlığının erken çocukluk döneminde oynadıkları oyunlara bağlayan araştırmalar olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmalar Japonya’da erken çocukluk döneminden itibaren zeka ve mantık oyunları ile buluşulmasının, daha verimli çalışabilen ve daha etkili düşünebilen bir toplum olmalarında etkili olduğunu göstermiş.

Zeka ve mantık oyunları çocukların mantıklı düşünme ve problem çözebilme becerilerini artırabilir. Bu oyunlar sayesinde çocukların beyninin yüksek performans göstermesi mümkündür. Bu şekilde de daha mantıklı ve daha isabetli kararlar alabilmektedirler. Think Fun Roller Coaster Challenge da bu bilinçle planlanmış, zihin geliştirici, tek kişilik bir mantık oyunudur.

Gelişime Katkısı

Düşünme Becerileri

 • Bilgi edinme: Düz yol, kıvrımlı yol, araba, rampa, hız, konum gibi kavramları öğrenir.
 • Analiz: Edindiği bilgilerden yola çıkarak doğru sistemi kurabilmek için analizler yapar, bu sistemler üzerinde yeni yaklaşımlar geliştirir.
 • Değerlendirme: Roller Coaster’ın doğru şekilde nasıl kurulacağına dair yargılarda bulunur, karar verir ve yanlış konumladığı ray ve direkleri değerlendirerek yeniden konumlar.

Özyönetim Becerileri

 • Yer bilinci: Model kartlarına göre parçaların konumlarını ve birbirlerine göre yerleşimlerini ayarlar. Oyun bazında oluşturduğu ray sistemindeki parçaların birbirine göre olan konumuna duyarlılık gösterir. Böylelikle; yer bilinci, görsel ve uzamsal algısı güçlenir.
 • Organizasyon: Model kartlarına göre rayları ve direkleri yerleştirir, roller coasterda arabanın hareket edebileceği düzeneği oluşturmak üzere oyun kurar ve bu bireysel oyunu yönetme fırsatı bulur.

Önerilen Oynama Şekli

Bu eğlenceli mühendislik oyununda, çocuklar kendi roller coasterlarını inşa edecekler. Oyun 1’den 40’a doğru gittikçe zorlaşan kartlar içerir. Hem oyunu öğrenmek hem mühendislik kaslarınızı esnetmek adına kolay kartlardan birini seçin. Kartta gördüğünüz düzeneği bire bir olacak şekilde gri oyun bazında inşa edin. Bu bazı inşa ettikten sonra sıra işin bulmaca kısmına geliyor. Her kartın alt kısmında bulunan resimdeki parçalar karttaki “challenge”ı çözerken kullanmanız gereken parçalardır. Amaç bu parçaları kullanarak inşa ettiğiniz yolda en tepeden bırakılan arabanın bitiş yoluna sağ salim varması.

İnşa kuralları:

 • Tüm roller coasterlar başlangıç ve bitiş yolu arasına inşa edilmelidir.
 • Her parça birbirine kavisli raylar yolu ile bağlanır.
 • Turuncu rayların tünel tarafı her zaman aşağı yönde olmalıdır.
 • Raylar oyun bazının dışına taşabilir ancak siyah direkler her zaman oyun bazının içinde olmalıdır.
 • Bir ray, kırmızı kavisli raya kolayca geçmiyorsa, bu iki parça bir araya gelmemeli demektir. Zorlamaya hiç gerek yok 
 • Düzenekte tünel kullanıldıysa, roller coaster aracınız tünellerin altından geçmelidir.