Dot Creativity Kit

Wonder Workshop, 6 yaş ve üstü çocuklar için robot ve kodlamayı eğlenceli kılmayı amaçlayan bir markadır. Çoklu sensörleri, ileri düzey teknolojisi ve alışılmışın dışındaki karakteri ile akıllı robot Dot ile çocuğunuz robot kurma mantığını ve kodlamanın temellerini öğrenecek, eğlenirken problem çözme becerilerini gelişecek.

Araştırma Becerileri

Düşünme Becerileri

Sosyal Beceriler

İletişim Becerileri

Özyönetim Becerileri

Dot Kodlama Robotu

Günümüzde çocuklara erken yaşlarda kazandırılması hedeflenen 21.yüzyıl becerileri (öğrenme ve yeniden öğrenme, bilgi ve yeni medya teknolojileri), çocukların gelecekteki yaşam kalitelerinden, mesleki hayattaki başarılarına kadar pek çok alanda fayda sağlamaktadır.

Dot Creativity Kit STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) becerilerini geliştirmeyi hedefleyen bir oyuncaktır. Çocuklara kodlama ve programlama mantığının temellerini verirken; yaratıcılık ve hayalgüçlerini geliştirir, kendilerine olan güvenlerini arttırmayı hedefler. Hikaye yaratma ve anlatma becerilerini destekler. Ayrıca bağımsız öğrenme davranışlarını pekiştirir ve gözlem yapma, problem çözme gibi PYP becerilerini de destekler.

Gelişime Katkısı

Düşünme Becerileri

  • Bilgi edinme: Kodlama / programlama mantığı ve Dot ile oynama şekli hakkında bilgi edinir, yeni sözcükler öğrenir ve hatırlar.
  • Kavrama: Malzemelerin anlamını yakalar, kodlama/programlamaya dair edindiği bilgileri kavrar, öğrenilendiklerini yorumlar ve iletir.
  • Uygulama: Kodlama/programlamaya dair edindiği bilgileri pratik anlamda ya da yeni biçimlerde kullanarak Dot’ı kurar.
  • Sentez: Dot ile oynayacağı oyunları ve yapacağı kodlamaları tamamlamak üzere üzere parçaları birleştirir, tasarlar ve geliştirerek yenilikler çıkarır.

Sosyal Beceriler

  • İşbirliği yapma: Dot ile grup halinde oynaması durumunda işbirliği yaparak çalışması, gerektiğinde sırasını beklemesi, diğer oyunculara saygılı olması, malzemeleri paylaşması beklenir.
  • Çatışmaları çözme: Dot ile grup halinde oynaması durumunda diğer oyuncuları dikkatli dinlemesi, uzlaşması, durumlara mantıklı tepkiler vermesi, adil olması beklenir.
  • Grup halinde karar alma: Dot ile grup halinde oynaması durumunda diğer oyuncuları dinlemesi, fikirleri tartışması, soru sorması, fikir birliğine ulaşmaya çalışması ve fikir birliğine ulaşması beklenir.

Araştırma Becerileri

  • Planlama: Dot’ı kodlarken hareket tarzı geliştirir, ana hatları düşünür, farklı hedefler ve yollar geliştirir.

Önerilen Oynama Şekli

Dot, eğlence için tasarlanmış, çocuklar tarafından kodlanmayı bekleyen bir robottur! Aşağıdaki adımları takip ederek robotu kurun ve kodlama dünyasına adım atın. Bu serüvenin hem kurulum, hem ilk kodlama adımlarında olmanız, robotun ve kodlamanın temellerini birlikte keşfetmeniz önemlidir!

Öncelikle Dot ile uyumlu olan bir cihaza Wonder Workshop App’i yükleyin. Dot'ı arkasındaki beyaz açma – kapama düğmesine basarak açın.

App’i açarak Dot robotu cihazınız ile bağlayın. Telefonunuzun Bluetooth’unun açık olduğundan emin olun.

Dot ile eğlenceli maceralara çıkmadan önce ‘Scrool Quest’ bölümündeki ilk 7 aktiviteyi tamamlayarak robotunuzun temel çalışma prensiplerini öğrenmeniz gerekiyor!

Sonrasında dilerseniz ‘Scrool Quest’teki oyunlara devam edebilir, dilerseniz kartlardaki projeleri hayata geçirebilir, dilerseniz de Free Play üzerinden kendi istediğiniz kodlamaları yazabilirsiniz!