Catch & Count Fishing Rod

Melissa & Doug Balık yakalamaca ile çocuklar makaralı oltalarını numaralandırılmış ve renklendirilmiş 10 mıknatıslı balığı tutmak için kullanırken eşleştirme, sıralama ve sayma aktiviteleri yapacaklar.

Araştırma Becerileri

Düşünme Becerileri

Sosyal Beceriler

İletişim Becerileri

Özyönetim Becerileri

Melissa & Doug Balık Yakalamaca

Aktif ve serbest oyunlar sayesinde çocukların aynı anda birden fazla becerisini desteklemek mümkündür. Kimi spor aktivitelerinin kas gelişimi desteklemeye ek olarak, denge ve koordinasyon, odaklanma ve problem çözme becerilerine de fayda sağlaması gibi... Balık Yakalama oyunu çocuklara benzer biçimde çoklu kazanımlar sağlar. Büyük ve ince kas gelişimlerinin yanı sıra el göz koordinasyonu, yer bilinci ve mesafe algısı gibi konularda da pratik yapma şansı verir. Ayrıca yaratıcılıkları sayesinde balıkları ve oltalarını kullanarak hikayeler yaratma ve onları canlandırma olanağı elde edebilecek, bu sayede dil gelişimine de katkı sağlayan interaktif oyun ortamı yaratmış olacaklar.

Gelişime Katkısı

Özyönetim Becerileri

  • Büyük kas becerileri: Olta ile balıkları yakalamaya çalışırken denge ve koordinasyon becerileri desteklenir. Oltayı kavrayarak hedefe ulaştırma sırasında büyük kasları çalışır.
  • İnce kas becerileri: Oltalarını doğru şekilde tutmaya çalışırken manipülatif beceriler sergilerler.
  • Yer bilinci: Balıkların konumları, birbirine göre yerleşimleri, oltanın belirli uzaklıktan atılması ve balıkların yakalanması gibi yer bilinci ve mesafe algısı gerektiren çalışmalar yaparlar.
  • Organizasyon: Balıkları yakalarken, açık uçlu oyunlar ve hikayeler kurgularken oyunu kurma ve yönetme fırsatı bulurlar.

Düşünme Becerileri

  • Bilgi edinme ve uygulama: Oyuna dair belirli bilgiler edinir ve öğrendikleri bilgileri pratik anlamda ve yeni biçimlerde kullanırlar. Olta her zaman olta, balıklar da balık olmayabilir...

Önerilen Oynama Şekli

Kutuyu açtıktan sonra içinden çıkan balıklar ve olta hakkında sohbet edin. “Neden balık tutulur? Nasıl balık tutulur? Balık tutmak için neler gerekir? Balıklar nerelerde yaşar? Her tuttuğumuz balığı yer miyiz, yoksa besleyebilir miyiz?” gibi açık uçlu sorularla sohbet edin.

Oyuna başlamak için balıkları mavi poşetin üzerinde yere serin ve balıkları oyun alanına dilediğiniz şekilde yerleştirin. Sonrasında ilk balık tutma serüveni başlasın. Tuttuğunuz balıkları yiyecek misiniz, besleyecek misiniz yoksa suya geri mi bırakacaksınız birlikte karar verin.

Aman dikkat! Mıknatıslı olta sadece balıkları değil, evdeki her türlü metali yakalayabilir :) Bakarsınız balık yerine metal bir kaşık yakalamışlar :) Neden olmasın?

Alternatif oynama şekli 1:

Bir olta ve dört balık ile neler yapılabilir?

Çocukların uçsuz bucaksız yaratıcılıkları ile olta bir uçan süpürgeye ya da mikrofona, balıklar denizaltına ya da telefona dönüşebilir...

Bırakın hayal gücü ve yaratıcılıkları sizi diyardan diyara götürsün.