Build Me Emotions

Lego Education Build Me Emotions çocukların farklı duyguları ve fiziksel özellikleri eğlenceli, ilgi çekici bir şekilde keşfetmelerini sağlar. Parçaları birleştirerek farklı karakterler oluşturma sürecinde duyguları fark edecek, anlamlandıracak, ifade edecek, benzerlikleri ve farklılıkları keşfedecekler! Unutmayın; duygularımızdaki nüansların iyi ile kötü arasındakinden çok daha derin olduğunu fark eden ve kendi duygularını keşfedebilen çocuklar hem dünyayı hem diğer canlıları daha iyi anlar ve çözümler!

Araştırma Becerileri

Düşünme Becerileri

Sosyal Beceriler

İletişim Becerileri

Özyönetim Becerileri

Lego Education Build Me Emotions

Biz yetişkinler bile çoğu zaman duygularımızı tanımlamakta, dile getirmekte zorlanıyoruz… Bir de 4 yaşında; duygu geçişleriyle yeni yeni tanışan bir çocuğu düşünün. Erken çocukluk döneminde duyguları adlandırma ve anlamlandırma becerisi kazanan çocuk; hem ne hissettiğini her koşulda dile getirebilmeyi öğreniyor; hem başkalarının ne hissettiğini daha iyi anlıyor, hem de davranışlardaki iyi-kötü nüansını daha kolay çözümlüyor. Build Me Emotions, farklı duygu durumlarını tanımlamaya ve adlandırmaya yardımcı olurken; yaratıcılığı, duyguları keşfetmeyi ve hikaye kurgulamayı destekliyor.

Gelişime Katkısı

Düşünme Becerileri

  • Bilgi edinme: Farklı duygu durumlarına yönelik belirli bilgiler, düşünceler, sözcükler edinir.
  • Kavrama ve Uygulama: Farklı duygu durumlarına ve oyunun oynanış şekline dair bilgiler kavrar ve bilgilerini uygulamaya dökmesi beklenir.

Sosyal Beceriler

  • Başkalarına saygı duyma: Başkalarının bakış açılarının, duygu ve düşüncelerinin farklı olabileceğini görmesine olanak sağlar.
  • İşbirliği yapma: Diğer oyuncularla işbirliği yapar, başkalarına saygılı olmayı öğrenir, malzemeleri paylaşır ve sırasını bekler.

Özyönetim Becerileri

  • İnce kas becerileri: Lego parçalarını kavrar, takıp çıkararak ince kas becerilerini geliştirir.
  • Davranış koşulları: Oyunun kurallarını takip etmesi ve farklı duygu durumlarını tanıyıp bilmesi ve uygulaması beklenir.

Önerilen Oynama Şekli

Kutudan çıkan Lego parçalarını ve oyun kartlarını birlikte inceleyin. Çocuğunuzun parçaları tanımlamasına fırsat verin (yeşil dikdörtgen, sarı oval vs.). 8 farklı duyguyu gösteren parçaların üzerine sohbet edin. Çocuğunuzun duyguları teker teker tanımlamasına fırsat verin. Kartların ne işe yarayabileceği, oyunun nasıl oynanabileceği konusunda beraber fikir yürütün. Ardından dilediğiniz alternatifteki oyunu seçebilir ya da kendi aranızda yeni oyunlar üretebilirsiniz:

Alternatif Oynama Şekilleri 1: Kart Oyunu

2 ila 8 kişi arasında oynanabilir

Her oyuncu toplam 16 karakter içinden birini seçer. Lego parçaları oyuncuların ortasında durur ve sürenin başlamasıyla parçalar birleştirilmeye başlanır. Amaç, en kısa sürede karttaki karakterin aynısını (renk ve şekil olarak) tamamlayabilmektir. Böylelikle çocuklar, grafik okuma, zamanı değerlendirme, eşleştirme ve model çıkarma konularında çalışma yaparlar.

Alternatif Oynama Şekilleri 2: Benim Karakterim

2 ila 8 kişi arasında oynanabilir

Her oyuncu ortada duran Lego parçalarını kullanarak kendisine en çok benzeyen karakteri yapmaya çalışır.

Başlamadan önce oyuncular sohbet ederek kendilerini/birbirlerini analiz edebilir: Bugün ne giyiyorum? Kıyafetlerime en yakın Lego parçası hangisi olabilir? Bugün nasıl hissediyorum? gibi. Her oyuncu karakterlerini tamamladıktan sonra karakterler arasındaki benzerlik ve farklılıkları konuşabilir, neden öyle hissettiğinize dair sohbet edebilir, karakterleri başka diyarlarda oyunlara taşıyabilir ya da Legolardan birbirinizi yaratabilirsiniz. Böylece çocuklar, kendilerinin ve başkalarının duygularını anlayıp tanımlar, benzerlik ve farklılıkları fark ederek tartışır.

Alternatif Oynama Şekilleri 3: Benim Duygularım

Duyguları ifade eden Lego parçalarını birlikte inceleyin ve çocuğunuzun teker teker adlandırmasına (mutlu, üzgün, şaşkın vb.) fırsat verin. Sırayla toplam 8 ifadeden birini seçin. Seçtiğiniz parçadaki ifadeyi taklit etmeye çalışın. Hangi durumlarda böyle hissedebileceğinizi tartışabilir ("Seni ne mutlu eder?", "Beni .... korkutur." vb.), farklı duyguları ifade ederken çocuğunuzun ayna kullanarak kendisini görmesine yardımcı olabilirsiniz. Böylece çocuklar; duyguları anlama ve tanımlama, işbirliği yapma ve ilişkileri kavrama çalışmaları yapmış olur.

Alternatif Oynama Şekilleri 4: Hikaye Yaratma

Basit ve mutlu bir karakter yaratın. Ona bir isim ve kimlik verin - kimdir, kaç yaşındadır, neler yapmayı sever gibi. Bu karakter üzerinden bir hikaye anlatmaya başlayın. Hikayenizi bir yerde duraklatın ve sıradaki kişiye karakteri devredin. Yeni oyuncunun kaldığınız yerden hikayeye devam etmesi gerekmektedir. Hikayenin gidişatına göre her oyuncu karakterin duygularını ifade eden mimik parçasını değiştirebilir.

Böylelikle çocuklar; dinleme, konuşma, sıra bekleme, işbirliği yapma ve hikaye devamlılığı sağlama gibi konularda pratik yapar.