River Stones

Gonge, 'Fiziksel aktiviteyle öğrenme' mottosuyla oyuncaklar tasarlayan Danimarka'lı şirket Winther'ın en ünlü markasıdır. Fiziksel aktivitenin kaba motor, bilişsel ve sosyal becerileri geliştirirken, özgüven artışına da önemli katkı sağladığına inanan marka, birbirinden eğlenceli aktif oyun setleri tasarlıyor. Gonge River Stones ile çocuklar bireysel ve/veya grup halinde fiziksel egzersizler yapabilir, beden koordinasyonlarını ve denge duyularını geliştirebilirler.

Araştırma Becerileri

Düşünme Becerileri

Sosyal Beceriler

İletişim Becerileri

Özyönetim Becerileri

Gonge Irmak Taşları

Öğrenmenin en kalıcı ve etkili yollarından biri de hareket ile öğrenmedir. Özellikle denge ve koordinasyon temelli oyun ve oyuncaklar sayesinde çocuklar konsantrasyon, odaklanma, görsel algı ve problem çözme gibi gelişim becerilerini güçlendirmiş olurlar. Gonge River Stones ile çocuklar bireysel veya grup halinde fiziksel egzersizler yapabilir, beden koordinasyonlarını ve denge duyularını geliştirebilirler. Geri geri yürüyerek görsel uyaranları azaltıp dokunsal girdi kullanımını arttırabilirler. Dinamik ve statik dengeleri üzerinde çalışabilir, denge ve odaklanma bir arada çoklu algılarını sınayabilirler. Böylelikle, her bir adımda bilişsel öğeler devreye girmiş, çocukların gelişimi çok yönlü desteklenmiş olur.

Gelişime Katkısı

Özyönetim Becerileri

  • Büyük kas: Farklı boyut ve yükseklikteki bu nehir taşları ile çocuklar fiziksel egzersizler yapar ve denge duyularını geliştirirler.
  • Yer bilinci: Nehir taşlarının birbirine göre konumlarını belirleyerek istasyon oluşturur ve yeni istasyonlar oluşturmak üzere duyarlılık kazanırlar.
  • Organizasyon: İstasyonları etkin biçimde konumlandırıp yönetebilirler.

Araştırma Becerileri

  • Soruları oluşturma: Belirledikleri başlangıç noktasından bitiş noktasına hangi yollarla gidilebileceğini belirler, düşünür ve ilgili sorular sorarlar.
  • Gözlem yapma: Kaç farklı istasyon kombinasyonu oluşturabilecekleri konusunda ayrıntılara ulaşmaya çalışır ve tüm duyularını kullanırlar.
  • Planlama: Hedeflerine ulaşmak için hareket tarzı geliştirir, ana hatları düşünür, planlar ve yollar geliştirirler.

Önerilen Oynama Şekli

Gonge nehir taşları her türlü düz zemini vakum etkisiyle tutar ve kayma yapmaz. Zorlu, aktif, yaratıcı bir eğlence olan Gonge nehir taşları çocuğunuz atlarken, mesafeleri ayarlarken, koordinasyon ve denge sağlarken kendine güvenini de besler. Gonge nehir taşlarını belli uzaklıklarda dizdikten sonra birinden birine atlamak denge ve koordinasyonu geliştirir. Nehir taşlarından çıplak ayakla yürümek, sıçramak, zıplamak dokunsal uyaran algılarını geliştirir.

Gonge nehir taşlarıyla onlarca farklı kombinasyonda istasyon kurmak mümkün. Amaç; yere değmeden taştan taşa atlamak, taşlar arasında sıçramak ya da elden ele taşları geçirmek olabilir. Kurgu tamamen çocuğunuza ve size kalmış.

Nehrin azgın sularıyla aşınmış bu taşlarla oluşan her istasyonun bir de hikayesi olacaktır elbet :)