Monkey Pyramid

Janod Monkey Pyramid 1 ila 5 kişi arasında oynanabilir. Amaç, ahşap maymunlarla en uzun kuleyi oluşturmaktır. Janod Monkey Pyramid ile çocuğunuzun denge, konsantrasyon gibi alanlarda gelişimini desteklerken harika vakit geçirebilirsiniz.

Araştırma Becerileri

Düşünme Becerileri

Sosyal Beceriler

İletişim Becerileri

Özyönetim Becerileri

Janod Maymun Piramidi

Grup halinde oynanan ve stratejiye dayalı oyunlar çocukların sosyal ve düşünme becerilerini doğrudan etkilemektedir. Grup halinde oynanması işbirliği yapma, sıra bekleme, saygılı olma gibi temel sosyal becerileri geliştirirken; stratejiye dayalı oluşu uygulama, analiz, değerlendirme gibi düşünme becerilerini destekler. Janod Monkey Pyramid ile çocuklar bu becerilerin yanı sıra tutma, kavrama, yerleştirme gibi hareketler yaparak ince kaslarını çalıştıracak, konsantrasyonlarını geliştirecek ve denge üstüne bilgileri pekişecek.

Gelişime Katkısı

Düşünme Becerileri

  • Bilgi edinme ve uygulama: Maymunların işlevine ve oyunun oynanış şekline dair bilgi edinir, edindiği bilgiler doğrultusunda maymunları dengede tutmak üzere oyuna başlar.
  • Analiz: Ahşap maymunlarla en uzun kuleyi oluşturmak için yapması gereken bir sonraki hamleyi analiz eder.
  • Değerlendirme: Ahşap maymunları devirmeden oyunu sürdürmek adına yargılarda bulunur, karar verir.

Sosyal Beceriler

  • İşbirliği yapma: Grup halinde oynaması halinde diğer oyuncularla işbirliği yaparak çalışması, onlara saygılı olması, malzemeleri paylaşması ve sırasını beklemesi teşvik edilir.

Özyönetim Becerileri

  • İnce kas becerileri: Ahşap maymunları tutar, kavrar ve dengeli şekilde yerleştirmeye çalışırken ince kas sistemlerini duyarlılıkla kullanırlar.
  • Yer bilinci: En uzun kuleye ulaşmak adına maymunları uygun yerlere yerleştirmeye çabalar.

Önerilen Oynama Şekli

Oyuna başlamadan önce çocuğunuzla beraber ahşap maymunları inceleyin.

Beraber toplamda kaç tane olduğunu sayabilir, renklerine göre gruplayabilir ya da sadece üst üste/yan yana dizebilirsiniz.

Janod Monkey Pyramid 1 ila 5 kişi arasında oynanabilir. Amaç, ahşap maymunlarla en uzun kuleyi oluşturmaktır.

Oyuncular hazırsa oyuna başlayabilirsiniz :) Oyuna ilk kimin başlayacağına karar verilir ve saat yönünde ilerlenir. İlk oyuncu zemine ahşap maymunlardan birisini koyar. Diğer oyuncu bu maymuna temas edecek şekilde; üstüne ya da yanına bir maymun daha koyar. Sırası gelen her oyuncu ortada duran maymunlardan herhangi birine temas edecek şekilde bir maymun daha ekler.

Maymunları baş aşağı ya da yan olarak da koyabilirsiniz. Amaç, en uzun kuleye ulaşmak olduğu için stratejik davranmalıdır! Ve unutmayın akrobatları koyarken kule düşerse oyunu kaybedersiniz. Aman dengeye dikkat! Göründüğünden daha zordur :)

Alternatif oynama şekli 1:

Amaç: En kısa zamanda en uzun kuleyi yapmaktır. Maymunlar oyuncuların ortasına gelecek şekilde konumlandırılır. 3’den geriye sayılır ve oyun başlar… Her oyuncu ortadan birer birer maymunları alarak, kendi önlerinde konumlandırır. En kısa zamanda en uzun ve dengeli kuleyi oluşturmayı başaran oyuncu Maymun Pramidi Şampiyonu olur :)

Not: Dilerseniz bu oyunu süre tutarak da oynayabilirsiniz. Sürenin sonunda en uzun kuleyi kimin yaptığını karşılaştırabilirsiniz.

Çocuğunuz ahşap maymunlarla özgün oyunlar yaratabilir ve pek çok farklı şekillerde oynayabilir. İyi eğlenceler :)