Crocodile Balance Game

Dengeyi bozmadan tüm ahşap parçaları yerine yerleştirebilecek misin? Krokodil denge oyunu ile çocuklar rengarenk ahşap bloklar ile eğlenceli denge oyunları oynarken motor becerilerini geliştirecekler; aynı zamanda el-göz koordinasyonları, renk tanımlama, eşleştirme ve boyut farkları üzerine de pratik yapacaklar.

Araştırma Becerileri

Düşünme Becerileri

Sosyal Beceriler

İletişim Becerileri

Özyönetim Becerileri

Classic World Krokodil Denge Geliştirme Oyunu

Grup halinde oynanan ve stratejiye dayalı oyunlar çocukların sosyal ve düşünme becerilerini doğrudan etkilemektedir. Grup halinde oynanması işbirliği yapma, sıra bekleme, saygılı olma gibi temel sosyal becerileri geliştirirken; stratejiye dayalı oluşu uygulama, analiz, değerlendirme gibi düşünme becerilerini destekler. Krokodil Denge oyunu, bu iki alanı da kapsarken, aynı zamanda çocukların ince kas gelişimini, el-göz koordinasyonunu ve denge algısını destekler; renk tanımlama, eşleştirme ve boyut farkları üzerine pratik yaptırır.

Gelişime Katkısı

Düşünme Becerileri

 • Kavrama ve uygulama: Silindirlerin boy farkının önemini kavrar, kavradığı bilgiler ışığında oyundaki hamlelerini belirler.
 • Analiz: En dengeli krokodil tepesini oluşturmak için olasılıkları analiz eder.
 • Sentez: Yaptığı analizlerin sonucunu sentezler geliştirerek yenilikler çıkarır.
 • Değerlendirme: Sentezlediği ölçütlere dayanarak yargılarda bulunur, hangi boyutta silindiri koyacağına dair kararlar verir ve hamle yapar.

Özyönetim Becerileri

 • İnce kas becerileri: Farklı boyutlardaki silindirleri kavrar ve denge tahtası üzerine düşürmeden/dengeyi bozmadan yerleştirmeye çabalar.
 • Yer bilinci: Silindirlerin birbirlerine göre konumunu değerlendirir ve bir sonraki silindiri dengeli yerleştirmek üzere boyutuna karar vererek uygun yere koyar.

Sosyal Beceriler

 • İşbirliği yapma: Grup halinde oynarken işbirliği yapma, diğer oyunculara saygılı olma, malzemeleri paylaşma, sırasını bekleme fırsatı bulur.
 • Grup halinde karar alma: Gerek duyduğunda yapacağı hamleye dair diğer oyunculardan fikir danışır, onları dinler, fikirleri tartışır.

Önerilen Oynama Şekli

Amaç, krokodil denge tahtasının üstüne sırayla silindirleri koymak, en uzun ve dengeli kuleyi yaratmaktır.

Krokodil Denge oyunu 2 ile 4 kişi arasında oynanır. Sırası gelen oyuncu zarı atar ve gelen renkteki silindiri krokodil denge tahtasına koyar. Oyuna ilk önce kimin başlayacağı belirlenir ve oyuncular saat yönünde hamle yapar. Önemli olan silindiri doğru seçmek ve doğru yere yerleştirmektir. Hangi boyuttaki silindir olmalı? Nereye koyulmalı? Her hamlede kullanılan strateji ve planlama büyük önem taşır.

Atılan zarda çıkan renkte bir silindir bulunmuyorsa -oyuna başlamadan önce ekip olarak seçtiğiniz- bir yöntem takip edilir. Bu yöntemler şunlar olabilir:

 • Oyuncu yeniden zar atabilir.
 • Oyuncu hakkını kaybedebilir.
 • Oyuncu dilediği bir silindiri koyabilir.
 • Diğer oyuncular koyacağı silindiri seçebilir.

  Kule bir oyuncunun koyduğu figür sonrası dengesini kaybeder ve devrilirse oyunun kaybedeni o olur. Böylece daha dengeli hamle yapmak üzere oyuna yeniden başlayabilirsiniz!

  Alternatif Oyun:

  Kule başarıyla en yüksek haline getirildikten sonra oyunu bir de tersten oynayabilirsiniz! Sırası gelen oyuncu zarı atar. Gelen renkteki herhangi bir silindiri kuleden çıkarır. Gelen renk her zaman en üstte olmayabilir! Bu durumda silindiri aradan çekmek gerekir. Silindir parmakla ya da kulak çubuğu gibi ince bir nesne yardımı ile de itilebilir.